Az ember képzelőereje határtalan. De az, hogy az ember mit és mennyit képes felfogni, az már igenis határokba ütközik. Philip Kindred Dick legújabb novelláskötete, az Emlékmás pontosan erről szól. A felfoghatatlanról.
Képes vagy felfogni a technikát? Azt a mérhetetlenül gyors fejlődést, amit eddig az ember ezen a téren művelt? Azt, hogy ez merre fog továbbhaladni és mivé válik? Lesz egyáltalán megállás?
Képes vagy felfogni a valóságot? Vajon meddig tart a valóság és honnan kezdődik a képzelet? Honnan kezdődsz te és honnan a másik? Meddig tart a te világod és meddig a másik? Meddig tart ez a világ?
Philip K. Dick a valóságunk alapjait, létünk kereteit folyamatosan kétségbe vonja, a felettünk álló entitások létezését nem tagadja, jóindulatukban azonban finoman szólva kételkedik. Paranoid rémálmaiban semmi sem az, aminek látszik, senki sincs biztonságban, a realitás hazug, a lét esetleges, az ember tudatlan és végletesen félrevezethető és félrevezetett. Az Emlékmás novellái régi elemekhez nyúlnak vissza, az író jól ismert témáit variálja a történetekben: ember- és istendefiníció, hidegháború, pszichózis, valóság-kétkedés. Philip K. Dick novelláinak kérdésfeltevései nagyon is mélyek, az emberben eleve meglévő kérdések ezek, de mégis olyan komplexek és összetettek, hogy méltán emlegetik őt a sci-fi irodalom kultikus alakjaként.
Art Spiegelman úgy fogalmazott Philipel és a munkásságával kapcsolatban: „ami Kafka volt a huszadik század első felének, az Philip K. Dick a másodiknak”.
Philip K. Dick témái komoly feltevések, lét-kérdések, emberi kérdések, de erről a komolyságról Dick képes letisztultan írni. Érthetően. Egyszerűen. Emberien. És talán ez is a titka a novelláknak. Közeliek és érezhetőek, de pont ezért olyan riasztóak. Az író kétkedést visz a történetekbe, bizalmatlanságot és nem egyszer felfoghatatlanul nagy távlatokat sejtet.
Novelláinak főszereplői egy izolált világban léteznek, sötétben tapogatóznak, bolyonganak kérdéseiket felvetve és válaszokat keresve. De semmi nem az, aminek látszik, és a novellák végkifejlete, a csavar rendszerint megdöbbentő; valami olyasmihez vezet, amit lehet már mi is elképzeltünk, csak sosem akartuk, hogy az valós legyen…
Nem mindenki teheti meg, hogy a Marsra utazzon, ezért a szegényebbek fejébe emlékeket ültetnek be, mintha ott jártak volna.
Létezik egy alagút, ami a negyedik dimenzióban helyezkedik el, és pár lépéssel meg lehet tenni benne több száz kilométert.
Az atomháború után az ENSZ robotok gyártásába kezd a szovjetek ellen.
Egy édesapa kétségbeesetten próbálja elnyerni mesterséges úton fogant fia szeretetét, aki csúcsfejlettségű robotok által lett felnevelve.
A jövőben a bűnügyi gyilkosságok megszűnnek. Az elkövetőt már jóval a bűncselekmény elkövetése előtt elfogják, mert tudják, ki, mikor és mit fog elkövetni.
A fenti novellák között találhatunk már jól ismert és ismeretlen történeteket is. Az Emlékmás hat kultikus – többek között Az Emlékmás, Különvélemény, és Sorsügynökség című filmeket ihlető – történetet tartalmaz, és további hat, magyarul eddig még nem olvasható művet.
A kötet filmre vitt novelláinál azonnal szembetűnik, a filmek mennyire eltérnek az eredeti koncepciótól. Míg a képi világ monumentális, futurisztikus, addig a rövidprózák mindig jóval kisebbek, paranoiásabbak, de a hétköznapi ember világához közelibbek. A novellák szereplői nem egyszer mindennapi, polgári már-már unalmas és spirálszerű életükből kilépve sétálnak a bonyodalmak közepébe, általában egy véletlen hiba következtéből kifolyólag.
És épp ezért, mert életük átlagos, a legtöbbünk tud velük azonosulni, nem légből kapott a helyzetük, van személyiségük, a problémáik emberiek, mint a munka, házastársi elhidegülés vagy éppen a munkás élet unalma. Borzongató ez az emberközeliség Dick műveiben. Nem egyszer kitágult szemeket és pár percre leállt agyműködést képes előidézni az olvasóban. Egyszerűen csak a ledöbbenés által.
Egy biztos, Philip K. Dick maradandót alkotott művivel. Az Emlékmás novellásgyűjtemény kifejezetten jól összeállított kötet lett, remek novellákkal a lapjain, amik betekintést engednek Dick munkásságába, életszemléletébe. Magától értetődő, hogy a rajongóknak kötelező olvasmány, de a Dickkel csak ismerkedők számára is erősen ajánlott.
Az Emlékmásban jó elmerengeni, Marsról hozott madarakkal, eddig ismeretlen nyelvekkel, mesterséges emlékekkel, beszélő kutyákkal, fejlett technológiával egyetemben.
A Földön innen és túl.
Philip K. Dick: Emlékmás
Agave Könyvek, 2016, 384 oldal
Írta: Berényi Mária Ildikó
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése