Színről színre címmel nyílt meg a Petőfi Irodalmi Múzeum - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (PIM-OSZMI) új virtuális kiállítása, amelynek témája a vidéki színjátszás 1854 és 1945 közötti története. A tárlat a vándorló színtársulatokkal kapcsolatos legfontosabb információk mellett képeket szemelvényeket, hangfelvételeket és filmösszeállításokat tartalmaz.
Az OSZMI MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében kitér arra, hogy miután a Nemzeti Színház példája lendületet adott a vidéki városok színházépítési törekvéseinek, valamint a színházigazgatók és színészek művészi célkitűzéseinek, a kétféle színjátszás egyre távolabb került egymástól. Számos, vegyes összetételű együttes járta a vidéket, hiszen a legkitűnőbb művészek az ország első együtteséhez szerződtek. A vidéken maradt társulatoknak újabb és újabb bemutatókat hirdetve, nap mint nap meg kellett küzdeniük a közönségért, ráadásul a XX. század első felének történelmi fordulatai újabb akadályokat gördítettek eléjük – áll a közleményben.
A hétfőn indult virtuális kiállítás ismertetője szerint a színházépületeket, színházigazgatókat és színészeket felidéző ábrázolásokat korabeli írások, memoárok és tanulmányok szövegrészletei egészítik ki, a színháztörténeti kisfilmek – Fesztbaum Béla színművész narrációjával – egy-egy jelentősebb város kiemelkedő színházi időszakát jelenítik meg. A mára elfeledett vagy megváltozott alakban élő színházba járási szokásokat a múzeumpedagógia módszereivel hozzák ismerős közelségbe.
A színházigazgatók és színészek személyes élményeit olyan kortárs színművészek tolmácsolják, akik pályájuk során az emlékezésekben szereplő helyszínekhez kötődtek. A szemelvények felolvasásában közreműködik Bandi András Zsolt, Bogdán Zsolt, Gáspár Tibor, Gidró Katalin, Horváth Lajos Ottó, Horváth László Attila, Kardos M. Róbert, Lipics Zsolt, Mercs János, Sata Árpád és Szilágyi Tibor.
Forrás: MTI
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése