Karácsony közeledtével a különböző vállalkozások szinte versengenek „az év legjobb ünnepi reklámja” címért. A Csendes éj történetébe bepillantást engedő videó 2024-ben kétségtelenül előkelő helyen szerepel ebben a versenyben. De honnan ered valójában a népszerű dal?
A Csendes éj – amelynek ma ismert dallama néhány helyen eltér az eredetitől – a 19. század elején, 1818-ban született. Első kézirata elveszett, keletkezési idejére egy 1995-ben megtalált, Josef Mohr kézírásával készült változatból következtetnek a kutatók. Ez az egyetlen (és egyben legkorábbi, máig létező) olyan Csendes éj, amelyet maga Mohr vetett papírra.
A dal szövegével Mohr, aki akkoriban Mariapfarr templomának papja volt, már két évvel korábban, 1816-ban elkészült, azonban sokáig nem zenésíttette meg. Nincsenek információk arról, hogy végül miért készíttetett hozzá mégis kíséretet, de 1818-ban megkérte Franz Xaver Gruber orgonista-karnagyot, hogy írjon hozzá zenét, méghozzá gitárra.
Grubert meglepte a kérés, ugyanis abban az időben nem volt jellemző, hogy a templomokban gitárkísérettel szólaljanak meg a dalok, ráadásul a felkérés a koncert előtt egy nappal, december 24-én érkezett. Végül beleegyezett. A dal születése kapcsán később több legenda is szárnyra kelt: az egyik változat szerint a templom orgonája nem működött, ezért választottak másik hangszert, egy másik népszerű teória pedig úgy tartja, hogy egerek rágták szét a fújtatókat.
Az elkészült Stille Nacht, heilige Nachtot, melyben tetten érhetőek Gruber felső-ausztriai szülőföldjének népzenei motívumai, 1818. december 25-én hallhatta először a közönség Oberndorf bei Salzburg Szent Miklós-templomában (St. Nikolaikirche).
A visszaemlékezések szerint a híveket eleinte meglepte a szokatlan előadás, ám hamar megkedvelték a gitárral előadott dalt. Mivel az eredeti kotta elveszett, a Csendes éj közvetlen utóéletéről nincsenek pontos feljegyzések. Sokan úgy vélik, hogy azonnal bekerült a köztudatba, míg mások az elterjedését egy orgonajavító mesterhez kötik, aki véletlenül akadt rá a kottára 1825-ben. (Maga Gruber élete során többször is átdolgozta, majd kiadta a művet.)
A Szent Miklós-templom a századforduló környékén egy árvízben megrongálódott, így az 1900-as évek elején lebontották, mára emlékkápolna őrzi a helyét, a legkorábbi fennmaradt Mohr-kézirat pedig a salzburgi Museum Carolino-Augusteumban látható.
Az Erste Bank 2024-es reklámja a Csendes éjjel:
Fotó: Wikipedia
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése