Az Operaház egy újabb aranykorát bemutató történeti kötetét és ingyenesen elérhetővé tett korábbi kiadványait is bemutatta a magyar kultúra napja alkalmából a Magyar Állami Operaház. Az eseményhez kapcsolódó sajtótájékoztatón az intézmény bemutatta az operák és balettek népszerűsítését célzó digitális eszközeit is, dr. Ókovács Szilveszter főigazgató pedig kerek születésnapjuk alkalmából köszöntötte az OPERA két örökös tagját, Miller Lajos Kossuth- és Liszt-díjas operaénekest, valamint Uzoni Máriát, a Dalszínház korábbi protokollfőnökét.
Reformátorok az Operaházban címmel jelent meg az OPERA gondozásában Karczag Márton, a Dalszínház emléktárvezetőjének legújabb kötete, amely gróf Bánffy Miklós 1912 és 1918 közi vezetői periódusát dolgozza fel. A hiánypótló kiadvány először foglalkozik részletesen az erdélyi polihisztor nevéhez fűződő operaházi korszakkal, ami épületfelújítással indult, két világhírű Bartók-premierrel ért véget, első két évében pedig kulcsszerepet játszott a Nemzeti Színházból szerződtetett főrendező, Hevesi Sándor, aki hangsúlyossá tette az opera műfajának színházi jellegét is. A több mint 400 oldalas, gazdagon illusztrált kötet visszaemlékezéseken, újságcikkeken és a történelem viharaiból fennmaradt szűkös levéltári dokumentumok nyomán idézi fel az 1912 és 1918 közé eső időszakot. A kötet párhuzamos életrajzokon keresztül mutatja be a két dalszínházi vezető, a kolozsvári református arisztokrata és a nagykanizsai zsidó származású polgár pályafutását a dualizmus évtizedeiben, valamint felvázolja az operaházi operajátszás a Bánffy—Hevesi korszakot megelőző hagyományait is.
A Reformátorok az Operaházban – A Bánffy-Hevesi korszak című kötet megvásárolható az Operaház OperaShopjában és a Rózsavölgyi Zeneműboltban vagy megrendelhető a www.operashop.hu weboldalon.
Fotó: Magyar Állami Operaház
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése